CUREL

Blog

Kategórie

Pivónie sú  symbolom bohatstva a cti. Typická je ich jemná a sladká vôňa.  Kvety sú biele, jemne alebo tmavoružové. Pivonkové kytice sú vhodným darčekom pre rôzne príležitosti. Ak milujete výrazné a voňavé rastliny s minimálnymi nárokmi na to, aby každoročne bohato kvitli, pripravili sme pre vás zaujímavé informácie o jedinečných a vznešených pivóniách. Pivonky sú nádherné rastliny s ešte nádhernejšími kvetmi, ktoré boli známe v minulosti, ale obľúbené sú aj dnes. Pivonka je rastlina, ktorá by nemala chýbať v záhrade alebo na balkóne. Musí zostať na mieste dlhší čas, kým prinesie záplavu kvetov, ale trpezlivosť sa určite vyplatí. Je vhodná aj ako rezaný kvet. Je to rastlina s pevnými stonkami a veľkými, voňavými kvetmi. Kvitne od mája do júna. Kvety sú veľmi vhodné na rezané kytice, pretože sú trvácne. Dorastá do výšky približne 100 cm. Pivonky by sa nemali sadiť príliš hlboko, koreňový krčok by mal byť tesne pod úrovňou pôdy. Rastlina potrebuje slnečné až  polotienisté miesto. Dbajte na to, aby bola pôda bohatá na humus a dobre obohatená hnojivami. Pivonky by nemali stáť vo vode. Pôda by mala byť dobre odvodnená. Nevysádzajte pivonky na mieste , kde už predtým stáli pivonky. Mali by sa čo najviac preriediť okolo februára alebo marca, ale buďte opatrný pri manipulácii, ak už má rastlinka nové púčiky vyrastajúce zo zeme.

Zaujímavosti:

  • Pivonky predstavujú bohatstvo a česť, sú tiež symbolom lásky a šťastného manželstva
  • Sú kvetinou 12. výročia svadby
  • Sú schopné samoopelenia
  • Čiastočne uvarené a osladené okvetné lístky sa v Číne konzumujú ako dezerty, čerstvé sa používajú do rôznych foriem šalátov, alebo ako ozdoby do limonád
  • Biela pivónia je jedným z najstarších prostriedkov tradičnej čínskej medicíny
  • Čínsky názov pre pivonky je “sho yu” a to v preklade znamená “najkrajšia”
(viac…)

V posledných rokoch sa záujem mnohých postupne presúva od kvitnúcich izbových rastlín typu orchidey alebo bromélia k izbovkám netradičných tvarov alebo vzorovaním listu. Do popredia sa v tejto kategórii právom dostali pestré, panašované izbové rastliny – tj. rastliny s dvoj- alebo viacfarebnou škvrnitosťou ich zelených častí. Panašované alebo variegátne rastliny sú druhy rastlín, ktoré vplyvom straty chlorofylu majú biele, žlté alebo ružové sfarbenie listov, tzv. panašovanie. Ide o rastliny mierne náročnejšie na svetelné podmienky a vďaka svojim jedinečným sfarbeniam sú veľmi žiadané. Panašovanie (angl. variegation) je pojem, ktorý sa vo svete rastlín používa pomerne voľne.

V podstate sa dá variegatnou (panašovanou) rastlinou nazvať každá rastlina, ktorá má viac farieb. Slovo “variegátny” pochádza z latinského slova “varietas”, čo znamená „pestrosť/ rozdielnosť”. Okrem monstery s jej typickými bielymi škvrnami existuje u mnohých rastlín niekoľko odlišných foriem panašovania, ktoré sa nemusia vizuálne líšiť, ale sú rozdielneho pôvodu. Najčastejšie je táto “krásna choroba” spôsobená javom, ktorý sa odborne nazýva chimérizmus.

Toto štvortýždňové obdobie je pre všetkých veriacich predovšetkým časom duchovnej prípravy, pôstu a pokánia pred samotnými Vianocami, spomienkou na narodenie Krista.

Adventné obdobie zahŕňalo až šesť nedieľ a malo pôstno – kajúcny ráz. Až pápež Gregor I. Veľký (590-604) skrátil adventné obdobie na štyri nedele, čo malo symbolizovať 4000 rokov čakania na Mesiáša od vyhnania prvých rodičov z raja. Svoju konečnú podobu však Advent nadobudol až v 8. – 9.storočí. V r. 1362 Urban V., vtedajší pápež, zaviedol pre Advent pôstne pravidlá.
Symbolom adventného obdobia, ktoré trvá štyri týždne, je adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa počas štyroch adventných nedieľ postupne zapaľujú. Zhodnúť sa na jednom pôvode adventného venca však nie je také jednoduché.

Adventná doba by tak nemala byť len časom horúčkovitého zháňania darčekov a stresov. V prvom rade je to o každom z nás, o zastavení sa a rozjímaní. Či už budete premýšľať o Bohu, Kristovi alebo „len“ o dobre ako takom a túžbe byť lepším človekom, má to nepochybne veľký zmysel, obzvlášť počas vianočných sviatkov.

A je to tu! Čas tekvíc, šišiek, gaštanov, kukuríc so šúpolím, červených šípok, jarabín, suchého rôznofarebného lístia, suchých tráv, chryzantém, vresov a čečiny. Čas farebnej jesene – teplých a zemitých tónov. Je to čas vencov, či už na dvere alebo na stôl. Verte nám, tú najväčšiu radosť vám urobí práve ten, ktorý si sami pripravíte.

Preto neváhajte a vyberte sa do prírody inšpirovať sa a pozbierať materiál na ten váš jesenný veniec. Zoznam pre inšpiráciu sme vám už dali.  Čo vám nedá príroda, nájdete u nás vo veľkosklade.

ODDELENIE ARANŽÉRSKYCH DOPLNKOV

Oddelenie črepníkových rastlín

Oddelenie rezaných kvetov

Oddelenie črepníkových rastlín

Oddelenie aranžérskych doplnkov

Obchodné oddelenie:

ODDELENIE REZANÝCH KVETOV