CUREL

Blog

Kategórie

Ako dlho sa oslavuje a čím je výnimočný tento sviatok? Na Slovensku oslavujú mamičky svoj deň 8. mája. Odkiaľ pochádza Deň matiek? Pôvod Dňa matiek má korene v starodávnych jarných slávnostiach, pri ktorých Gréci vzdávali poctu Rhei, manželke Kronosa a matke mnohých božstiev v gréckej mytológii. Už prví kresťania slávili na štvrtú pôstnu nedeľu akýsi deň matiek, sviatok na počesť matky Ježiša Krista, Panny Márie. V Anglicku bol sviatok rozšírený na všetky matky, vtedy bola udalosť pomenovaná ako Deň matiek. Najnovší príbeh o Dni matiek sa datuje do obdobia 60. rokov 17. storočia do Anglicka, kde po hodine modlitby na počesť Panny Márie deti priniesli do kostola darčeky akvety, aby vzdali poctu svojej vlastnej matke.Deň matiek na Slovensku :V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923, anto najmä zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka a emancipovanej predsedníčky Československého červeného kríža. V 50. rokoch boli oslavy Dňa matiek vkomunistickom Československu nahradené marcovým Medzinárodným dňom žien. Tradícia Dňa matiek na Slovensku bola obnovená až po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku.

Kedy je Deň matiek v iných častiach sveta? Vo väčšine krajín sveta sa Deň matiek oslavuje v máji. Avšak každý mesiac, od februára do októbra, môžete nájsť vo svete krajinu, kde sa práve oslavujú matky.

Na prvú májovú nedeľu pripadá Deň matiek, napr. v nasledujúcich krajinách: Maďarsko, Angola, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Srbsko. A druhú májovú nedeľu sa Deň matiek oslavuje, napr. v nasledujúcich krajinách: Spojené štáty americké, Rakúsko, Austrália,
Belgicko, Nemecko a Turecko.


Pivónie sú  symbolom bohatstva a cti. Typická je ich jemná a sladká vôňa.  Kvety sú biele, jemne alebo tmavoružové. Pivonkové kytice sú vhodným darčekom pre rôzne príležitosti. Ak milujete výrazné a voňavé rastliny s minimálnymi nárokmi na to, aby každoročne bohato kvitli, pripravili sme pre vás zaujímavé informácie o jedinečných a vznešených pivóniách. Pivonky sú nádherné rastliny s ešte nádhernejšími kvetmi, ktoré boli známe v minulosti, ale obľúbené sú aj dnes. Pivonka je rastlina, ktorá by nemala chýbať v záhrade alebo na balkóne. Musí zostať na mieste dlhší čas, kým prinesie záplavu kvetov, ale trpezlivosť sa určite vyplatí. Je vhodná aj ako rezaný kvet. Je to rastlina s pevnými stonkami a veľkými, voňavými kvetmi. Kvitne od mája do júna. Kvety sú veľmi vhodné na rezané kytice, pretože sú trvácne. Dorastá do výšky približne 100 cm. Pivonky by sa nemali sadiť príliš hlboko, koreňový krčok by mal byť tesne pod úrovňou pôdy. Rastlina potrebuje slnečné až  polotienisté miesto. Dbajte na to, aby bola pôda bohatá na humus a dobre obohatená hnojivami. Pivonky by nemali stáť vo vode. Pôda by mala byť dobre odvodnená. Nevysádzajte pivonky na mieste , kde už predtým stáli pivonky. Mali by sa čo najviac preriediť okolo februára alebo marca, ale buďte opatrný pri manipulácii, ak už má rastlinka nové púčiky vyrastajúce zo zeme.

Zaujímavosti:

  • Pivonky predstavujú bohatstvo a česť, sú tiež symbolom lásky a šťastného manželstva
  • Sú kvetinou 12. výročia svadby
  • Sú schopné samoopelenia
  • Čiastočne uvarené a osladené okvetné lístky sa v Číne konzumujú ako dezerty, čerstvé sa používajú do rôznych foriem šalátov, alebo ako ozdoby do limonád
  • Biela pivónia je jedným z najstarších prostriedkov tradičnej čínskej medicíny
  • Čínsky názov pre pivonky je “sho yu” a to v preklade znamená “najkrajšia”
(viac…)

Zmeny sú život. Hlavne tie pozitívne! Floristika a Profi Florista/Bloom´s World sú od januára 2024 spojené! Časopis nesie ten prvotný a základný názov z roku 1997, teda Floristika, ale bude v sebe zahŕňať aj témy, ktorým sa venoval samostatne časopis Profi florista a World Bloom’s. Takto to vyzerá keď sa krása, štýl a um spoja do jedného celku. 3 časopisy v krásnom ucelenom jednom outfite 2024

Nová Floristika bude vychádzať ako dvojmesačník vo svojich obvyklých termínoch, teda na začiatku každého nepárneho mesiaca. Časopis bude vychádzať naďalej ako česko – slovenský časopis, s vlastnou obálkou pre každú krajinu, a s namixovanou obsahovou náplňou tej najlepšej floristiky, ktorú slovenskí, moravskí a českí floristi dokážu vytvárať. Floristika bude mať od januára 2024 úctyhodných 120 strán. Jedným časopisom získate dokonalý prehľad o floristike z viacerých krajín. Samozrejme u nás v predaji.

(viac…)

V posledných rokoch sa záujem mnohých postupne presúva od kvitnúcich izbových rastlín typu orchidey alebo bromélia k izbovkám netradičných tvarov alebo vzorovaním listu. Do popredia sa v tejto kategórii právom dostali pestré, panašované izbové rastliny – tj. rastliny s dvoj- alebo viacfarebnou škvrnitosťou ich zelených častí. Panašované alebo variegátne rastliny sú druhy rastlín, ktoré vplyvom straty chlorofylu majú biele, žlté alebo ružové sfarbenie listov, tzv. panašovanie. Ide o rastliny mierne náročnejšie na svetelné podmienky a vďaka svojim jedinečným sfarbeniam sú veľmi žiadané. Panašovanie (angl. variegation) je pojem, ktorý sa vo svete rastlín používa pomerne voľne.

V podstate sa dá variegatnou (panašovanou) rastlinou nazvať každá rastlina, ktorá má viac farieb. Slovo “variegátny” pochádza z latinského slova “varietas”, čo znamená „pestrosť/ rozdielnosť”. Okrem monstery s jej typickými bielymi škvrnami existuje u mnohých rastlín niekoľko odlišných foriem panašovania, ktoré sa nemusia vizuálne líšiť, ale sú rozdielneho pôvodu. Najčastejšie je táto “krásna choroba” spôsobená javom, ktorý sa odborne nazýva chimérizmus.

ODDELENIE ARANŽÉRSKYCH DOPLNKOV

Oddelenie črepníkových rastlín

Oddelenie rezaných kvetov

Oddelenie črepníkových rastlín

Oddelenie aranžérskych doplnkov

Obchodné oddelenie:

ODDELENIE REZANÝCH KVETOV