CUREL

Blog

Kategórie

14. február je deň, kedy sa oslavuje Valentín. Tento deň je sviatkom všetkých zamilovaných, kedy si vyznávame lásku viac ako inokedy. Obdarúvame sa kvetmi, sladkosťami, či inými drobnosťami a stretávame sa na romantických miestach.

Viete však, že sviatok Sv. Valentína nie je novodobým výmyslom? Viete, kto to bol  sv. Valentín a prečo si ľudia práve v tento deň vyznávajú lásku?

Pôvod dňa svätého Valentína je opradený záhadami. Sú s ním spojené mená najmenej troch svätcov- martýrov.   Prvým bol svätý Valentín, ktorý trpel v Afrike so svojimi spoločníkmi. Druhým svätým bol biskup z Interamny a tretím bol rímsky kňaz Valentín z 3. storočia. O prvom a druhom Valentínovi sa vie len veľmi málo, a tak je najznámejší príbeh tretieho Valentína.

O svätom Valentínovi, ktorý žil v 3. storočí nášho letopočtu, koluje veľa legiend. Jednou z najznámejších je kresťanská legenda, ktorá hovorí o svätom Valentínovi, ktorý bol mučeníkom žijúcim za vlády cisára Claudia II.  Tento panovník rád a často viedol vojny, ale rímski muži jeho nadšenie nezdieľali a neradi vstupovali do vojska. Podľa Claudia bol ich dôvod jednoduchý: nechceli opúšťať svoje ženy a rodinu. Ženatých mužov nepovažoval za dobrých bojovníkov.  Preto zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme. Valentín bol rímsky kňaz, ktorý aj napriek cisárovmu zákazu tajne sobášil zamilované páry. Keď to cisár Claudius zistil, uväznil Valentína a odsúdil ho na trest smrti. Poprava sa konala 14. februára roku 296. Pred svojou smrťou napísal Valentín milostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorej sa zaľúbil. A tak vzniklo prvé valentínske prianie.

V roku 469 pápež Gelasius ustanovil deň smrti sv. Valentína za pamätný deň na jeho počesť. Sv. Valentín sa tak stal patrónom zaľúbených.

Či už sú tieto legendy pravdivé alebo nie, Valentín sa stal patrónom zamilovaných a tento sviatok sa stal obľúbený nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.


Svätý Valentín vo svete

  • V Spojených štátoch má sviatok sv. Valentína dlhú tradíciu. Prvé valentínske pohľadnice boli vyrobené v 19. storočí. Maľovali sa ručne, zdobili sa ornamentami, morskými mušľami alebo sušenými kvetmi a pod.
  • V Škótsku sa každý rok usporadúva festival, na ktorom si mladí ľudia losujú z klobúka meno svojho Valentína alebo Valentínky, s ktorou potom majú pretancovať celý večer. Podľa ďalšieho zvyku sa Valentínom alebo Valentínkou stane prvý človek, do ktorého v ten deň doslova narazíte na ulici.
  • V Anglicku sa traduje, že 14. februára si vtáci (najmä holuby a labute) volia svojich partnerov na celý život.

História sviatku Valentína ostáva možno opradená rúškom tajomstva. Vieme však, že február sa odpradávna považuje za mesiac romantiky. Preto, či už tento sviatok uznávate alebo nie,  buďte si istá/ý, že slovami a gestami lásky určite potešíte. Či už na Valentína alebo v iný deň roka, dajte najavo svoju lásku, svoje city.

Láska prichádza vtedy,  keď jeden toho druhého má rád práve preto, že je taký, aký je. Keď pochopí, že je jedinečný v celom vesmíre. Spomeňte si počas Valentína na niekoho, koho máte naozaj radi, takého aký je. A povedzte mu, že je pre Vás darom a to jedinečným v celom vesmíre.

Rastliny o ktoré sa netreba starať. Celkom jednoducho môžeme rastlinám vytvoriť vlastný ekosystém a užívať si tak pohľad na kúsok prírody v uzatvorenom pohári. Keďže ide o uzatvorený systém, netreba rastliny po prvom zaliatí ani polievať. Vyparená voda sa zrazí na skle a znovu zavlaží rastliny.

Dôležité je vybrať správne rastliny. Malo by ísť o také druhy, ktoré nerastú rýchlo a zostávajú malé. Dobré je použiť aj mach, pretože dobre zadržiava vlahu. Z izbových rastlín sú vhodné rôzne tropické kvety, ktoré milujú vlhkosť. Použiť môžeme aj rôzne trpasličie formy bežných izbových rastlín. Na výrobu “záhrady” budeme potrebovať uzatvárateľný pohár, ktorý má aspoň dva až tri litre. Na spodok nasypeme asi dvojcentimetrovú vrstvu drobných kamienkov, ktoré sme predtým kvôli dezinfekcii prevarili. Medzi rastlinky môžeme položiť rôzne dekorácie, ako sú ozdobné kamienky, vetvičky či plody z lesa. Nasleduje najdôležitejšia časť – rastliny správne poliať.

Zemina by mala byť vlhká, ale korene by nemali stáť vo vode. V prípade, že to so zalievaním preženieme, môžeme nechať pohár niekoľko dní otvorený, aby sa prebytočná voda vyparila. Pohár dobre uzatvoríme a postavíme ho na svetlé miesto. Nie však na priame slnko.

Toto štvortýždňové obdobie je pre všetkých veriacich predovšetkým časom duchovnej prípravy, pôstu a pokánia pred samotnými Vianocami, spomienkou na narodenie Krista.

Adventné obdobie zahŕňalo až šesť nedieľ a malo pôstno – kajúcny ráz. Až pápež Gregor I. Veľký (590-604) skrátil adventné obdobie na štyri nedele, čo malo symbolizovať 4000 rokov čakania na Mesiáša od vyhnania prvých rodičov z raja. Svoju konečnú podobu však Advent nadobudol až v 8. – 9.storočí. V r. 1362 Urban V., vtedajší pápež, zaviedol pre Advent pôstne pravidlá.
Symbolom adventného obdobia, ktoré trvá štyri týždne, je adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa počas štyroch adventných nedieľ postupne zapaľujú. Zhodnúť sa na jednom pôvode adventného venca však nie je také jednoduché.

Adventná doba by tak nemala byť len časom horúčkovitého zháňania darčekov a stresov. V prvom rade je to o každom z nás, o zastavení sa a rozjímaní. Či už budete premýšľať o Bohu, Kristovi alebo „len“ o dobre ako takom a túžbe byť lepším človekom, má to nepochybne veľký zmysel, obzvlášť počas vianočných sviatkov.

A je to tu! Čas tekvíc, šišiek, gaštanov, kukuríc so šúpolím, červených šípok, jarabín, suchého rôznofarebného lístia, suchých tráv, chryzantém, vresov a čečiny. Čas farebnej jesene – teplých a zemitých tónov. Je to čas vencov, či už na dvere alebo na stôl. Verte nám, tú najväčšiu radosť vám urobí práve ten, ktorý si sami pripravíte.

Preto neváhajte a vyberte sa do prírody inšpirovať sa a pozbierať materiál na ten váš jesenný veniec. Zoznam pre inšpiráciu sme vám už dali.  Čo vám nedá príroda, nájdete u nás vo veľkosklade.

ODDELENIE ARANŽÉRSKYCH DOPLNKOV

Oddelenie črepníkových rastlín

Oddelenie rezaných kvetov

Oddelenie črepníkových rastlín

Oddelenie aranžérskych doplnkov

Obchodné oddelenie:

ODDELENIE REZANÝCH KVETOV